sobota, 21 kwietnia 2012

Troć marynowana w pieprzu i koprze

Składniki
600 g fileta z troci
2 łyżki soli
4 łyżki cukru
6 łyżek siekanego koperku
3 łyżki pieprzu czarnego młotkowanego
chrzan tarty
śmietanka
cytryna

Przygotowanie

W melakserze zmiksuj sól, cukier i pieprz. Wymieszaj z koperkiem. Sprawdź dokładnie czy filet nie ma ości i rozprowadź po wierzchu warstwę marynaty. Zawiń szczelnie w folię spożywczą i odstaw do lodówki na 3 dni. Ubij śmietankę na pianę, dodaj sok z cytryny i wymieszaj w równych proporcjach z tartym chrzanem. Rybę krój w jak najcieńsze plastry i podawaj z chrzanową pianką.

* przepis zaczerpnięty z kuchnia plus

Kugiel z wędzonym kurczakiem i sałatką z pikli

Składniki
1,2 kilograma ziemniaków
4 jajka
3 wędzone udka kurczaka
1 cebula
2 ogórki konserwowe
6 podgrzybków marynowanych
½ szklanki marynowanej cebulki
4 płaty marynowanej papryki
½ pęczka szczypiorku
1 łyżka musztardy
½ szklanki kwaśnej śmietany
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
masło
bułka tarta

Przygotowanie
Ziemniaki i cebulę zmiksuj w melakserze i przełóż do sita wyłożonego gazą, aby odcedzić nadmiar wody. Do odsączonej masy dodaj jajka, sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Zlej wodę, która obciekła z ziemniaków, a krochmal, który osiadł na dnie, dodaj do masy ziemniaczanej. Wymieszaj. Tortownicę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Nałóż warstwę masy ziemniaczanej, a na to porwane na kawałki mięso wędzonego kurczaka. Przykryj resztą masy ziemniaczanej i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 220 st.C. Piecz przez ok. 45 minut, aż na wierzchu kugla powstanie chrupka skórka. Wyjmij kugiel z pieca i odstaw na chwilę aby odpoczął. Marynowane warzywa pokrój, dodaj posiekany szczypiorek i musztardę, wymieszaj. Kugiel krój w cząstki jak tort i podaj z sałatką oraz łyżką ubitej kwaśnej śmietany.

Sprzęt: Malakser kitchen aid, sito, gaza, miska 1l 2 szt., tortownica, deska, nóż 21 cm, miska ½ l 2 szt., mikser ręczny, łyżki stołowe, talerz duży.

* przepis zaczerpnięty z kuchnia plus

Bulion

Składniki
2 litry wody
½ kg mięsa wołowego z kością
20 dag cielęciny
20 dag podrobów z kury
3 marchewki
1 por
¼ selera
1 pietruszka
¼ kapusty włoskiej
1 cebula
2 liście laurowe, 4 ziarenka ziela ang., kilka ziarenek czarnego pieprzu
kilka gałązek lubczyku ogrodowego i natki pietruszki
sól i pieprz

Przygotowanie
Wołowinę dokładnie umyć pod bieżącą zimną wodą. Do garnka wlać 2 litry czystej wody. Włożyć do niego umytą wołowinę i gotować do momentu aż wywar zawrze. Odszumować. Dodać umytą cielęcinę i podroby. Gotować pod pół-przykryciem. Gdy wywar zawrze ponownie odszumować. Włożyć wszystkie warzywa: 3 marchewki, 1 pora, ¼ selera, 1 pietruszkę, ¼ kapusty włoskiej i opaloną małą cebulę. Dorzucić wszystkie przyprawy: 2 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego i kilka ziarenek pieprzu. Dołożyć kilka gałązek lubczyku ogrodowego i natki pietruszki. Gotujemy na średnim ogniu, aż do momentu gdy mięso będzie miękkie. Bulion można zamrozić.

* przepis z kuchnia plus

Jabłka pieczone

Składniki
3 jabłka
1 cytryna
2 dag rodzynek
miód pitny
1 łyżeczka miodu
cynamon
piana z 3 białek
sól
cukier

Przygotowanie
Jabłka dokładnie umyć. Z każdego odciąć daszek i dokładnie oczyścić z gniazda nasiennego. Rodzynki zalać paroma łyżkami miodu pitnego. Oddzielić żółtka od białek. Do białek dodać 2 łyżki cukru i szczyptę soli. Ubić pianę. Do wydrążonych jabłek wsypać rodzynki, posypać szczyptą cynamonu i wlać łyżeczkę miodu. Na wierzch każdego jabłka nakładamy ubitą pianę. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C na około 20 minut. Upieczone jabłka, przed podaniem, polać miodem.

* przepis zaczerpnięty z kuchnia plus

Bitki wieprzowe duszone z cebulką

Składniki
1 kg mięsa z szynki wieprzowej
4 cebule
sól
pieprz
kilka ziarenek pieprzu
2 liście laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
mąka do obtaczania
olej

Przygotowanie
Mięso umyć pod bieżącą zimną wodą i pokroić w poprzek włókien na kotlety. Dokładnie rozbić. Przed uduszeniem bitki obsmażyć. Obtoczone w mące mięso wrzucić na bardzo rozgrzany olej rzepakowy. Smażyć dosłownie minutkę. Po obsmażeniu przełożyć bitki do garnka i dorzucić zioła: ziele angielskie, pieprz i liście laurowe. Podlać wodą, tak, by bitki się nie przypaliły. Poszatkowaną drobno cebulę dorzucić do duszącego się mięsa. Ogólna zasada jest taka, że kilogram mięsa dusimy około godziny. Bitki najlepsze są z kaszą gryczaną.

Mus czekoladowy z wiśniami

Składniki
200 g czekolady gorzkiej
100 g cukru
3 żółtka
3 białka
40 ml wiśniówki
1,5 łyżki masła
150 g wiśni bez pestek mrożonych
50 g cukru brązowego
½ łyżeczki cukru waniliowego

Przygotowanie
W rondelku rozpuść ½ łyżki masła, dodaj brązowy cukier i cukier waniliowy. W tym uduś wiśnie tak, by cały sok odparował i na dnie rondla powstał gęsty syrop. Odstaw do ostygnięcia. Czekoladę pokrój na kawałki i rozpuść nad lustrem gorącej wody i dodaj połowę białego cukru. Odstaw by lekko przestygła i wkręć w to żółtka oraz wiśniówkę. W tym czasie ubij białka utrwalając je pozostałym białym cukrem. Wmieszaj w czekoladę najpierw 2/3 piany z białek, a gdy się połączy delikatnie wmieszaj resztę. Do pucharków nałóż warstwy musu i wiśni i odstaw do schłodzenia na ok 2 godziny.

Sprzęt: Rondelek, deska miseczki małe, mikser ręczny elektryczny, trzepaczka rózgowa, łyżki stołowe, łopatka silikonowa, miska duża, garnek, pucharki do lodów szklane lub dekoracyjne szklanki.

Buraczki zasmażane „trochę inaczej”

Składniki
300g buraczków ugotowanych w skórce
1 cebula pokrojona w piórka
1 ząbek czosnku posiekany
1/3 kostki masła
1,5 łyżki mąki
½ szklanki soku z czarnej porzeczki
ocet jabłkowy
sól, pieprz
majeranek
cukier

Przygotowanie
Buraczki obierz i pokrój jak frytki. Na maśle zeszklij cebulę i czosnek, dodaj mąkę i rozprowadź. Dodaj buraki, lekko wymieszaj i dodaj sok z czarnej porzeczki. Podduś i dopraw solą, pieprzem, majerankiem i na koniec ocet i cukier, aby uzyskać zrównoważony słodko kwaśny smak.

Sprzęt: Mandolina do frytek, rondel, miska, małe miski, łyżki stołowe, rękawiczki lateksowe, młynki do soli i pieprzu, dzbanek do soku.

* przepis zaczerpnięty z kuchnia plus

Pulpeciki z kurczaka w sosie koperkowym

Składniki
½ kg mielonego mięsa drobiowego
2 cebule
2 jajka
mąka do obtoczenia
koperek
śmietana 30%
oliwa
sól
pieprz

Przygotowanie    
Mielone mięso drobiowe dokładnie wymieszać z 2 jajkami oraz dobrze poszatkowaną cebulą. Dodać szczyptę soli oraz bardzo dużo pieprzu. Bardzo dokładnie wymieszać.
Z przygotowanej masy formować kuleczki. Można zanurzyć ręce w zimnej wodzie – wtedy mięso nie będzie do nich przywierać. Przygotowane pulpety obtoczyć w mące i obsmażyć na oleju dosłownie przez chwilę. Dzięki temu z pewnością się nie rozpadną i będą miały cudowny kolor. Obsmażone pulpeciki przełożyć do rondla, dolać odrobinę wody oraz 30-procentowej śmietany. Należy pamiętać, by śmietany dodać dwukrotnie więcej niż wody. Gotować około 20 minut. Na koniec dorzucić drobno poszatkowany koperek. Wymieszać.

Ciasto na pizze

Proporcja na 6 do 8 średniej wielkości cienkich spodów do pizzy

To fantastyczny, prosty przepis na ciasto na pizzę, które się zawsze udaje. Najlepiej użyć do niego włoskiej mąki na pizzę, oznaczonej symbolem “00”, która jest drobniej mielona, niż zwykła mąka pszenna, dzięki czemu ciasto jest niewiarygodnie gładkie. Poszukajcie jej w delikatesach lub w dobrych supermarketach. Można ją zastąpić zwykłą mąką o wysokiej zawartości glutenu, najlepiej mąką chlebową, która da ciastu wspaniałą elastyczność, a to tu chodzi. Możecie dołożyć mąki z pszenicy durum, dla koloru.

Składniki
1 kg mąki pszennej lub włoskiej mąki typu “00”
lub 800 g mąki pszennej plus 200 g mąki z pszenicy durum
1 płaska łyżka drobnej soli morskiej
2 saszetki po 7 g suszonych drożdży
1 łyżka cukru
4 łyżki oliwy
650ml ciepłej (ale nie gorącej) wody

Przygotowanie
Przesiejcie mąkę i sól na czysty blat i zróbcie dołek w środku. Wymieszajcie w kubeczku drożdże, cukier, wodę i oliwę i odstawcie na parę minut, a następnie wlejcie do dołka. Widelcem zagarniajcie mąkę z brzegów dołka do środka, mieszając z płynem. Cały czas mieszajcie, nagarniając coraz więcej mąki, aż wszystko zacznie się łączyć. Posypcie dłonie mąką i zagniećcie pozostałą mąkę. Wyrabiajcie, aż powstanie gładkie, sprężyste ciasto. Uformujcie z ciasta kulę i włóżcie ją do posypanej mąką miski. Oprószcie ciasto mąką z wierzchu. Przykryjcie miskę wilgotną ściereczką i odstawcie w ciepłe miejsce na godzinę (ciasto powinno podwoić objętość). Przełóżcie ciasto na posypany mąką blat i pozagniatajcie przez chwilę, starając się wbić w nie jak najwięcej powietrza. Można je zużyć od razu lub zawinięte w folię przechowywać w lodówce lub zamrażalniku, do momentu, kiedy będzie potrzebne. Jeśli macie zamiar zużyć je od razu, podzielcie je na tyle kawałków, ile ma być spodów do pizzy. Ta ilość ciasta wystarczy na mniej więcej 6 do 8 średniej wielkości spodów do pizzy. Ciasto powinno się rozwałkować 15 do 20 minut przed wsadzeniem do piekarnika. Nie zostawiajcie rozwałkowanego ciasta na parę godzin na blacie. Lepiej przetrzymać ciasto, zawinięte w folię plastikową, w lodówce. Jeśli jednak chcecie przygotować spody, zanim zjawią się goście, żeby mieć to już z głowy, rozwałkujcie kawałki ciasta na okrągłe placki, grubości około pół centymetra i ułóżcie każdy na kawałku folii aluminiowej, lekko posmarowanej oliwą i posypanej mąką. Możecie je ułożyć w stosik, owinąć folią plastikową i włożyć do lodówki.

* przepis zaczerpnięty z kuchnia plus

Ryba po Grecku

Składniki
4 filety z dorsza
cytryna
kilka marchewek
4 cebule
½ selera
1 puszka pomidorów bez skórki
oliwa
cukier
kilka ziarenek pieprzu czarnego, białego, czerwonego i zielonego
kilka ziarenek ziela angielskiego
kilka liści laurowych
sól
pieprz
natka pietruszki

Przygotowanie
4 filety z dorsza dokładnie umyć pod bieżącą zimną wodą i skropić cytryną - wtedy ryba będzie miała ładny zapach i będzie krucha. Odstawić w chłodne miejsce. Wszystkie warzywa zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, dorzucić drobno poszatkowaną cebulę. Całość wrzucić na rozgrzany olej i dodać 2 liście laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego, kilka ziarenek pieprzu białego, czarnego, czerwonego i zielonego. Dla podkreślenia smaku warto do warzyw dodać odrobinę cukru. Na sam koniec dolać pomidory pellati lub pomidory bez skórki. By uzyskać wyrazisty smak niezbędny będzie przecier pomidorowy. Dodać go dokładnie 2 łyżeczki. Podlać odrobiną wody. Gotować około 10 minut pod przykryciem. Gdy warzywa będą już gotowe, wyjąć z nich liście laurowe. Połowę podduszonych warzyw przełożyć na dno żaroodpornego pojemnika, położyć na nie rybę i przykryć ją resztą uduszonych warzyw. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni C na około 20 minut.

*przepis zaczerpnięty z kuchnia plus

piątek, 6 kwietnia 2012

Sernik chałwowy


Składniki na spód:

* 250g herbatników
* 100g roztopionego masła

Herbatniki kruszymy na mąkę i mieszamy z roztopionym masłem.
Wykładamy nimi spód blaszki (prostokątnej). Odstawiamy do lodówki.

Składniki na masę serową * :

* 1,25kg sera białego zmielonego (używam półtłustego z biedronki :) nie trzeba go mielić)

* szklankę cukru pudru

* 6 jajek

* 3/4 szklanki śmietany 30%

* 3 łyżki mąki ziemniaczanej

* 450g chałwy waniliowej

* cukier waniliowy


Wykonanie :

Ser ucieramy z cukrem. Dodajemy pojedynczo jajka, miksujemy po każdym wbiciu jajka. Dodajemy pozostałe składniki i miksujemy. Na końcu kruszymy chałwę i dodajemy do masy serowej, miksujemy krótko.

Masę wykładamy na spód z herbatników .Blachę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy 60 minut. Na dole piekarnika kładziemy blaszkę z gorącą wodą . Nad nią blachę z naszym sernikiem . Sernik pieczemy w kąpieli wodnej. Po godzinie otwieramy delikatnie piekarnik i studzimy nasz sernik. Gdy już wystygnie polewamy go polewą.

Polewa:

* 170g chałwy

* 150ml śmietany 30%

Składniki mieszamy w garnuszku na małym ogniu . 
Uważamy, bo polewa lubi się przypalać :) 
Studzimy i polewamy nią  sernik.
Wkładamy ostudzony do lodówki.
Najlepiej smakuje po kilkunastu godzinach w lodówce :) 

Smacznego  !

* przepis na dużą blaszkę prostokątną


*przepis pochodzi ze strony Moje Wypieki





Wielkanocne babeczki cytrynowe

 Składniki :

* 2 jajka

* 125g jogurtu greckiego

* 80g roztopionego masła

* skórka z 1 cytryny

* 150g mąki pszennej

* 130g cukru pudru

* pół łyżeczki sody oczyszczonej

* szczypta soli

Wykonanie:

W naczyniu mieszamy jogurt z roztopionym i wystudzonym masłem. Dodajemy jajka, skórkę z cytryny.Mieszamy. 
W osobnym naczyniu mieszamy :mąkę,sodę,cukier puder i sól. Dodajemy do składników płynnych i mieszamy.
Wykładamy do foremek na babeczki . Ciasto nakładamy do 3/4 wysokości. Pieczemy w rozgrzanym do 160 stopni piekarniku przez 30 minut.

Gdy wystygną można je polukrować lub oblać czekoladą . Dekorować wedle uznania.

Smacznego :)